قوانین کلی شهریه

نحوه پرداخت شهریه مدارس غیردولتی

مدارس غیردولتی تسهیلاتی ویژه، مبنی بر پرداخت شهریه به صورت اقساطی برای دانش آموزان در نظر گرفته اند تا بدون هیچ گونه استرسی در خصوص تسویه کردن هزینه شهریه به تحصیل بپردازند.

دانش آموزان باید در ابتدای سال تحصیلی یک سوم الی دو سوم از شهریه خود را پرداخت نمایند و مابقی آن را باید تا پایان سال مالی(پانزدهم اسفند ماه ) تسویه نمایند. البته قوانین و مقررات مدارس با یکدیگر متفاوت است ولی معمولا بیشتر مدارس پرداخت شهریه به صورت اقساط و ماهانه دریافت می گردد.

عوامل تاثیر گذار بر روی شهریه مدارس غیر دولتی 

والدین دانش آموزان متقاضی تحصیل در مدارس غیر دولتی می بایست بدانند که چه عواملی بر روی هزینه های مدارس غیر دولتی تاثیر گذار می باشد و ممکن است آن را افزایش دهد. تمامی امکاناتی که در زیر نام برده می شود می تواند بر روی مخارج این نوع مدارس اثرگذار بوده و اطلاع داشتن والدین از شرایط مربوط به تعیین شهریه مدارس غیردولتی که قرار است این مبالغ در چه راهی صرف شود، به آنان کمک می کند تا نسبت به تمامی مخارج آگاهی پیدا کنند.

 • متفاوت بودن شرایط اقتصادی هر منطقه
 • میزان ساعات آموزشی
 • امکانات مربوط به تغذیه محصلان
 • امکانات مربوط به رفت و آمد دانش آموزان
 • کلاس های آموزشی تخصصی
 • وجود دبیران مجرب غیر رسمی
 • وجود امکاناتی نظیر آزمایشگاه، کارگاه و همایش های آموزشی
 • کلاس های فوق العاده و غیر درسی

نکاتی که لازم است درباره مدارس غیر دولتی بدانید.

 • شهریه ها متشکل از دو بخش شهریه ثابت و شهریه فوق برنامه می باشد. شهریه فوق برنامه مربوط کلاس های فوق برنامه و یا تقویتی بوده که بعد از ساعات برنامه درسی رسمی برگزار می گردد.
 • کلیه مدارس غیر دولتی موظف هستند که فرم شهریه را به رویت و امضای اولیای دانش آموزان برسانند و ارقام مندرج در آن را کاملا مشخص و دقیق در دو نسخه تهیه نمایند.
 • والدینی که نسبت به شهریه های دریافتی توسط مدرسه غیر دولتی مورد نظر شکایت دارند می توانند برای پیگیری این موضوع، به نشانی “shekayat.medu.ir” مراجعه نموده و در بخش ثبت شکایت موضوع خود را شرح دهند.
 • میزان شهریه مدارس غیر دولتی هرساله متغیر و توسط آموزش و پرورش کشور تعیین شده و در سامانه www.mosharekatha.irابلاغ می شود.

 

سوالات متداول

 1. میزان شهریه مدارس غیر دولتی به چه صورت است؟

شهریه این مدارس به نسبت استان، شهر، منطقه، مقطع تحصیلی و همچنین امکانات هر مدرسه متفاوت می باشد، میزان دقیق شهریه آن را نمی توان اعلام کرد.

 1. نحوه پرداخت شهریه در مدارس غیردولتی به چه صورت است؟

دانش آموزان باید در ابتدای سال تحصیلی یک سوم الی دو سوم از شهریه خود را پرداخت نمایند و مابقی آن را باید تا پایان سال مالی (پانزدهم اسفند ماه )تسویه کنند.

 1. آیا مبلغ شهریه همه مقاطع تحصیلی در مدارس غیردولتی یکسان می باشد؟

خیر، میزان شهریه ها متفاوت است که در این مقاله به تمامی مقاطع اشاره شده است.

 

قوانین اختصاصی موسسه آموزشی فرهنگی پتروشیمی ماهشهر

پس از ابلاغ شهریه توسط آموزش و پرورش به این موسسه که بصورت تفکیک شده برای هر مدرسه می باشد ،مبلغ شهریه در سایت مدارس و سامانه پرداخت اینترنتی درج می گردد و پس از آن اولیا می توانند شهریه دانش آموز خود را بصورت اینترنتی پرداخت نمایند .

در آغاز سال تحصیلی تقریبا 50 درصد از شهریه بصورت پیش پرداخت دریافت و باقی مانده شهریه طی چند قسط در طول سال تحصیلی باید پرداخت گردد.

چنانچه دانش آموز پس از ثبت نام قطعی تا شروع سال تحصیلی به صورت کتبی توسط ولی محترم دانش آموز انصراف دهد معادل 5درصد شهریه و چنانچه قبل از امتحانات کتبی نوبت اول انصراف دهد 50 درصد شهریه و پس از امتحانات نوبت اول 100 درصد شهریه را باید پرداخت نماید .

قرارداد شهریه در شروع سال تحصیلی به رویت و امضا اولیا و مدرسه خواهد رسید .

کلیه پرداخت های شهریه ی دانش آموزان در تمامی مدارس موسسه به صورت اینترنتی و در سامانه ثنام صورت می گیرد .